|
Oh, Magyarország...
Könyves Kálmán plakátkiállítása
2007. december 5-én nyílt meg Budapesten, a Magyarok Házában (V. ker., Semmelweis u. 1-3.). A kiállítás január 31-ig tekinthető meg, munkanapokon 14-18 óráig.
A kiállítást Zelei Miklós író, újságíró nyitotta meg, közreműködött Czipott Géza előadóművész.
Egy kis szépirat
Nincs többségi magyar társadalom. Voltak önfeledt, öntudatlan évek, amikor úgy gondoltuk, hogy van, mert jobb volt úgy nekünk. Élni a hitben, hogy létezik, és mi vagyunk a tagjai. Adott ez a tudat egy kis önérzetet, amire nagy szükségünk volt.
"Kitántorgott Amerikába másfél millió emberünk?" Nagyszerű! Mennyi magyar Nobel-díjas van - nem itthon, a tengerentúlon. Erdély? Pompás! Ott beszélik legszebben a mi magányos, egyedül vagyunk nyelvünket. És próbálgatjuk, hogy megértsük a motorinát, a navétázást, meg a traktorost, aki gépének egyetlen alkatrészét sem tudja magyarul megnevezni. Elbűvölve hallgatjuk a temesvári barát különös hanglejtését. Mely ízesen szól! És nem vesszük észre, hogy a nyelvváltás előtti állapot utolsó fázisában él, ezért hajlítja olyan különösen a mondatait.
Ez egy kis szépirat, nem végzek benne számításokat, ezt mindenki megteheti maga. Tegyék is meg! Olvassák össze a számokat, hogy 1920-ban hány magyar élt a Felföldön, Erdélyben, a délszláv államban, Burgenlandban. És mennyi ma lelkünk száma és ereje ugyanazokon a helyeken? Az összehasonlítás azt mutatja: az elmúlt évtizedekben soha nem volt béke. Ha nem tudjuk megállítani, a legnagyobb kisebbségnek, a Magyar Köztársaság lakosságának a lélekszáma egy-két éven belül tízmillió alá esik.
Figyelemre méltó, hogy éppen mostanában, amikor körülöttünk néhány határt csábosan följebb libbent a szél, kezdték el a magyarországi magyarokat határon túliaknak nevezni azok, akiket mi hívtunk-hívunk így. Ők ugyanis már ráébredtek arra, hogy ha nem élhetünk egészként, akkor mindannyian kisebbség vagyunk.
De erre az állapotra is kellenek módszereink.
Könyves Kálmán Benes-plakátja
|