|
A kiszolgáltatottság zűrzavara?
Új KönyvPiac
XX. évfolyam, 2010. január-február
Köbli Anikó: Aszklépiosztól a betegjogokig
Szépíró Műhely, 2009. 202 oldal, 2900 Ft
A legjobb könyv, amely az egészségügy-betegségügy-orvos-beteg bonyolult, intim és üzleti kapcsolatrendszeréről Losonczi Ágnes A kiszolgáltatottság anatómiája az egészségügyben című kötete (Magvető, 1986) óta megjelent: Köbli Anikó Aszklépiosztól a betegjogokig című munkája. Losonczi Ágnes idejében már veszendőben volt az erkölcs; mára megjött helyébe a jog: 1997-ben fogadták el a törvényt az egészségügyről, amelynek második fejezete szabályozza a betegek jogait és kötelezettségeit. Az egészségügyi ellátáshoz, az emberi méltósághoz, a tájékozottsághoz, az önrendelkezéshez való jogot...
De a jog a gyakorlatban csorbul, s a kötelesség foszladozik: "ahol nagyobb a munkaerő kínálata, mint használata [.] ahol nem érdeke a rend uralkodó rétegének [.] hogy >karbantartsák< az őket fenntartókat, mert mindig mindenre van elég ember, az elnyomottaknak pedig nincs sem eszközük, sem önvédelmi joguk, ott nagy a pazarlás az emberrel". Az idézet még Losonczi Ágnestől való, ennek egyik eredményét, a mesebeli összegekben is testet öltő bizalomhiányt és szegénységet már Köbli Anikó könyvéből ismerjük meg: 2008-ban a hálapénz 73.4 milliárd forint volt. Amire a nemzetközi bioetikus azt feleli: "bármennyire korrupt is egy társadalom, az egészségügyben dolgozóknak különbeknek kell lenniük." De hogyan lehetne különb az, akit egy olyan rendszer alkalmaz, amely fenntartja és őrzi a feudális hierarchiát, amely arrogáns és öntelt, amelyben a betegek, az orvostanhallgatók, a dolgozók végtelenül kiszolgáltatottak! Amelyben Albert Schweitzer sem csinálhatna karriert. Amelyben egy szakvizsgázott orvosnak, évtizedes önálló munka után bruttó 141 ezer a havi fixe.
És amelyből az orvos, hogy különb lehessen: kivándorol. Amint mások is, Bartók Bélától Neumann Jánosig, tegnaptól máig - nehéz időkben és az elviselhetetlen könnyűségben folyamatosan.
Mert hiába a betegjogok, ha az orvosoknak kevés a joguk. Köbli Anikó könyvének legfontosabb üzenetei közül való, hogy ezek a jogok csak együtt tárgyalhatóak. Egy olyan orvos-beteg viszonyban, amelyben a beteg bizalma és az orvos hivatástudata, tapasztalata, jó ösztöne és becsülete érhet annyit, mint egy műszer. Amelyben kevesebb a papír és több a. Mi is? Már le se merem írni.
Helyette inkább ezt: milyen érdekes, hogy mindkét könyvet nő írta. Hát igen. Anyák, gyertek! Mert elég nagy a baj.
Ugrás az oldalra
|