Nyitólap
 


A rendszerváltás hajója
Reakció (A polgári underground lapja), X. évf., 4-5. szám, 2008. április-május.
A Reakció nyomtatott változatának ez volt az utolsó száma, 2008. június 24-én jelent meg.

Kétfelől Balatonaliga villáinak gálás, vasárnapi népe fürdött, köztük meg a szomjas tehéncsorda szürcsölte a vizet. Mint a mesében. A folytatás is olyan. Jött Rákosi Mátyás, felfedezte a partot, és mondá: pompásan védhető, csodálatosan körülzárható terület, az Isten is pártüdülőnek teremtette! Legyenek világítótestek a kerítés sarkaiban, őrök a sötétség és a világosság határpontjain, sorompó uralkodjék a kapuban.

És uralkodott négy évtizeden át, meg uralkodik most is, tízezernyi embert zárva el a víztől. A Club Aliga néven elhíresült ingatlan másfél kilométernyi vízpartot zár el. A nép összerándult a számára kijelölt százharminc méternyi partszakaszra, ott van a szabad strand meg a fizetős.

De közben rendszerváltás történt. Amit Rákosi elvett, Antall József visszaadja! Ezt várta a nép. És elemi vágy tört fel az aligaiakban, hogy felszabaduljon a partjuk.

Vágyuk jogi formája a Balatonaliga Üdülőközössége Egyesület, amelynek a kudarc adott életet 1991-ben, amikor a polgármester egy falugyűlésen előadta, hogyan nem sikerült visszaszerezni Balaton-partjukat. Ezen fellelkesedve fogtak össze, hogy képviseljenek mindenkit, aki el van zárva a víztől. És ha nem boldogulnak lent, jöjjön a legfelsőbb instancia! Országgyűlési képviselőjük 1992 őszén közölte velük az örömhírt: a miniszterelnök úr ügyükkel foglalkozik és fogadni fogja a küldötteket.

1992. december 18-ra, péntekre dr. Kajdi József, a Miniszterelnöki Hivatal vezetője, közigazgatási államtitkár - a Nemzeti Kerekasztal tárgyalásokon az Igazságügyi Minisztérium részéről a Magyar Szocialista Munkáspártot képviselte - meghívta a rendszerváltás utáni delegációt a kormányhivatalba, és ő fogadta őket.

Az aligai pártüdülőt azóta privatizálták: "A mi cégünk vásárolta meg az ingatlant, illetve szerezte meg a vagyonkezelői jogot 49 évre" - jelentette be a balatonvilágosi önkormányzat képviselő-testületének 2007. június 5-ei rendkívüli ülésén a Pro-Mot Hungária Ingatlanfejlesztő Kft. egyik vezetője. A Pro-Mot főtevékenysége: " épületépítési projekt szervezése", mindössze hárommillió forint törzstőkével jegyezték be. Tulajdonosai: a lakóparkokban, bevásárlóközpontokban Magyarországon is érdekelt, izr aeli tulajdonú SBI Real Estate Development B.V. és az Africa-Israel-Europe N.V.

A Balatonaliga Üdülőközössége Egyesület követeléseiről, amelyek lényege, hogy az emberek minden ellenszolgáltatás nélkül, szabadon lemehessenek a kikötőbe és szabadon közelíthessék meg a partot, a Pro-Mot már tavaly értesült. Most újra közeledik a szezon, megállapodás azonban máig nem született. Újabb megbeszélés következik, ahogy tizennyolc éve egyfolytában.

Dr. Kajdi is kezet szorított velük a nagy napon. Hellyel kínálta őket a Miniszterelnöki Hivatal tárgyalójában a Club Aliga értékesítéséről összehívott megbeszélésen, é s azt mondta: "Én helyettesítem a miniszterelnök urat. Úgy tárgyalhatnak velem, mintha én magam volnék a miniszterelnök úr." Bejelentése után dr. Kajdi el is köszönt, anélkül, hogy meghallgatta volna az érdekelteket. De rámutatott az ugyancsak ott tartózkodó dr. Szilvásy Györgyre, - 1989-1990-ben miniszterhelyettes, 1990 és 1995 között pedig a Miniszterelnöki Hivatal helyettes államtitkára - és megnyugtatta őket: "Szilvásy helyettes államtitkár úr e megbeszélésen engem helyettesít, aki a miniszterelnök urat helyettesítem. Legyenek hát Szilvásy úrhoz éppen olyan őszinték, mintha a miniszterelnök úr hallgatná meg önöket."

Őszinték voltak.

Az őszintén megnyilatkozott közérdektől dr. Szilvásy gondterheltté vált és azt mondta, arra van törvény, hogy a Club Aligát értékesíteni kell: a Minisztertanács 1047/1990. (III. 21) Mt-határozata a volt MSZMP vagyonának hasznosításáról. Arra ellenben nincs, hogy mi a közérdek. (A jóerkölcsű, morális alkat magától ismeri föl konkrét esetekben, hogy mivel kell megtölteni e határozatlan jogi fogalmat, amely a természetjogból ered.) Okfejtését dr. Szilvásy György még kiegészítette azzal is, hogy nemcsak arra nincs törvény, hogy mi a közérdek, de arra sincs, hogy vízparthoz jussanak az elszánt aligai küzdők.

Akkor meg?

De a miniszterelnök urat helyettesítő dr. Kajdit helyettesítő dr. Szilvásy nem ezzel a két szóval fejezte be, hanem megkérdezte az aligai magyarokat, van-e bennük kompromisszumkészség. Mert az ő, vagyis dr. Kajdi államtitkár úr, azaz a miniszterelnök úr szerepe itt végetért. De ha van kompromisszumkészség, segítség is van.

"Kompromisszumkészség? Hogyne volna!"

Dr. Szilvásy átadott nekik egy névjegyet: Altus Rt. Befektetési és Vagyonkezelő Részvénytársaság, Gyurcsány Ferenc elnök-igazgató.

"Ő a segítség!" - mondta a miniszterelnök urat helyettesítő dr. Kajdit helyettesítő dr. Szilvásy. Szavait meg is indokolta: "Gyurcsány Ferenc úr szakértő az ilyen ügyekben, a Miniszterelnöki Hivatal tanácsadója. Olyan bizalommal forduljanak hozzá, mintha én magam volnék..."

És várakozánk még másik hét napig, és ismét kibocsátánk a galambot a bárkából, de nem jöve meg mihozzánk a galamb estennen.

És azóta sem.